Alan Wake 2: Wersja na Xbox Series S z istotnym obniżeniem jakości

Bez kategorii

W październiku 2023 roku na rynek trafi wiele oczekiwanych gier, takich jak Marvel’s Spider-Man 2, Alan Wake 2, Super Mario Bros. Wonder, Forza Motorsport, Assassin’s Creed Mirage, EA Sports UFC 5, NHL 24 i Ghostrunner II1. Jednak posiadacze konsoli Xbox Series S mogą być zawiedzeni, gdyż gra Alan Wake 2 będzie miała znacznie niższą jakość na tej platformie w porównaniu do innych, w tym Xbox Series X1.

Różnice w jakości na Xbox Series S

Gdy Alan Wake 2 zostanie wydany 27 października, gra w trybie survival horror będzie dostępna na Xbox Series S tylko w 30 FPS1. Dla wielu osób może to nie być problemem, ale dla tych, którzy oczekują 60 FPS, może to być przeszkoda. Jeśli należysz do tej grupy, warto rozważyć uaktualnienie konsoli Xbox Series S, ponieważ podobne problemy mogą wystąpić w przyszłości z innymi wymagającymi technicznie grami1.

Wyjątkowe wyzwania związane z rozwojem gry na Xbox Series S

Twórcy gry, Remedy Entertainment, przyznali, że stworzenie wersji Alan Wake 2 na Xbox Series S było wyjątkowo trudne2. W wywiadzie dla IGN, Thomas Puha, dyrektor ds. komunikacji w Remedy, otwarcie mówił o wyzwaniach związanych z optymalizacją gry na słabszej konsoli2. Puha nie jest pierwszym twórcą, który wyraził obawy dotyczące Xbox Series S. W październiku 2023 roku, artysta VFX, który pracował nad grą na Xbox Series X i S, powiedział w usuniętym już tweecie, że „wielu deweloperów siedziało na spotkaniach w ciągu ostatniego roku, usilnie próbując przekonać, aby wymagania dotyczące wersji na Series S zostały obniżone”2.

Brak trybu „Performance Mode” na Xbox Series S

Remedy Entertainment potwierdziło, że Alan Wake 2 będzie posiadać tryb „Performance Mode” na PS5 i Xbox Series X, ale nie wspomniano nic o wersji na Xbox Series S3. W odpowiedzi na pytanie IGN, czy ta funkcja zostanie dodana do tej konsoli, Puha wyjaśnił, że zespół pracował ciężko, aby gra na Xbox Series S działała w stabilnych 30 FPS, zachowując przyzwoitą jakość wizualną2. Jednak, jeśli chcesz zobaczyć grę w pełnej okazałości na konsolach nowej generacji, będzie to możliwe tylko na urządzeniach z odpowiednią mocą sprzętową2.

Warto zauważyć, że Remedy stworzyło Alan Wake 2 „od początku jako doświadczenie 30 FPS, skupiając się na wizualnych aspektach i atmosferze”5. Oznacza to, że nawet na Xbox Series X, gra może być preferowana w trybie 30 FPS, ponieważ tak miało to być pierwotnie doświadczane5. Będzie interesujące zobaczyć, jak wszystkie trzy konsole porównają się, gdy gra zostanie wydana 27 października5.