0:1 dla Fortnite

W grudniu ubiegłego roku media obiegła informacja, że wiele twórców popularnych choreografii tanecznych będzie ubiegało się od Epic Games rekompensaty pieniężnej za wykorzystanie ich tańca w szalenie popularnym Fortnite. Już teraz wiemy, że urząd patentowy nie patrzy przychylnym okiem na zarzuty kierowane w stronę Epic.

Emotki wykorzystywane są zwykle przez zawodników po zabiciu oponenta

Darmowa produkcja battle royale, jaką jest Fortnite, przyniosła w ubiegłym roku wydawcy ponad 3 miliardy przychodu. Głównym źródłem tych pieniędzy jest sprzedaż emotek, również tych tanecznych. Wiele artystów dopatrzyły się wówczas w niewinnym zapożyczeniu Epic, plagiatu. Jednym z nich był aktor Alfonso Ribeiro, znany z roli Carltona w serialu “Bajer z Bel-Air”. W następstwie wystosował on do wydawcy prośbę o zadośćuczynienie za bezpodstawne wykorzystanie tańca. Ruch taneczny, o którym mowa to “Carlton Dance”.

Porównanie animacji w Fortnite oraz tańca Alfonso Ribeiro:

Okazuje się jednak, że tancerz musi pożegnać się z “milionami” od twórców Fortnite, ponieważ próbę zarejestrowania tańca amerykański Urząd Patentowy skwitował słowami:

Po zapoznaniu się ze złożonym materiałem musimy odmówić zarejestrowania tańca, ponieważ jego przedstawione wykonanie jest prostym ruchem tanecznym. Jako taki, nie podlega on rejestracji w charakterze utworu choreograficznego.

Wygląda na to, że wszyscy, którzy wystosowali taneczne pozwy przeciwko twórcom Fortnite’a, mają nieco mniejsze szanse na ich wygranie. M.in. swoich praw w sądzie domaga się Russell “Backpack Kid” Horning oraz
“2 Milly”.

Firma prawnicza reprezentująca Epic Games zareagowała na słowa urzędu, wnioskiem o oddalenie pozwu. Gdyż prosty ruchu taneczny składającym się z podstawowych kroków nie może być chronione prawnie.

Wspomniany aktor “ruszył z motyką na słońce”, po wypowiedzi Urzędu Patentowego, jego prawnikowi będzie ciężko przekonać sąd o swojej racji. To dopiero początek wojny prawnej. Jednak Epic Games może spać spokojnie, liczne potyczki prawne nie naruszą kondycji finansowej studia.

Żądania Alfonso Ribeiro, jak i pozostałych twórców są słuszne? Wyraź swoją opinię w komentarzu!

Damian Tomczak

Początkujący programista i grafik z lekkim piórem i obszerną wiedzą na temat rynku growego. Po godzinach zajmujący się tworzeniem gier. Dopinguje o powrót serii Prince of Persia.