PlayStation 2 obchodzi 19 urodziny, przypomnijmy sobie najpopularniejsze gry na tę konsolę

Reprezentant szóstej generacji konsol od Sony zadebiutował na Japońskim rynku 4 marca 2000 roku. Mieszkańcy Europy i Stanów Zjednoczonych musieli czekać jeszcze kilka miesięcy, by i oni mogli cieszyć się najczęściej sprzedawaną konsolą do gier w historii.

Pomimo że wydany w 1998 roku Dreamcast Segi zachwycił szczególnie developerów swoimi możliwościami i sprzedawał się z początku znakomicie, to wydany rok później PlayStation 2 spowodował, że Sega zmuszona została do wygaszenia produkcji swojego dziecka już w 2001 roku. Reprezentant Sony wyposażony został w kosmiczną technologię, jaką zauroczył graczy. Urządzenie sprzedawało się świetnie głównie przez napęd DVD, który przekonywał rodziców do zakupu konsoli. Suchą mocą obliczeniową Sony nie udałoby się przyciągnąć nowych klientów do zakupu urządzenia, dlatego Japoński producent zagwarantował bogatą bibliotekę gier dla swojej konsoli. Taki zabieg spowodował, że wydany w 2001 rok Xbox nigdy nie pokonał swojego starszego brata. Wyposażony w jeszcze lepsze podzespoły oraz budujący podwaliny pod funkcję społecznościowe za pomocą łącza do internetu Xbox-owi nie udało się pokonać PlayStation.

Amerykański sen Billa Gates został bardzo szybko przerwany, ponieważ na jego konsolę brakowało ekskluzywnych gier. Dlatego klienci woleli wybrać konsolę konkurencji, która obfitowała w tytuły niedostępne dla rywala, jak i dla posiadaczy blaszaków.

Zaskakujące jest to, że pomimo upływu 19 lat Microsoft wciąż nie nauczył się, że dla konsumentów liczą się przede wszystkim gry…

[visualizer id=”905″]
Lista najlepiej sprzedających się gier na konsolę PlayStation 2:
1. Grand Theft Auto: San Andreas – 17,33 milionów sprzedanych egzemplarzy

Pozycja kultowa w naszym kraju. Poprzez kontrowersje z nią związane (brutalne oraz przesiąknięte seksem sceny) każdy nastolatek pragnął sprawdzić, czym GTA jest – zakazany owoc kusi najbardziej. W grze wcielamy się w Carla Johnsona, który ucieka z rodzinnego miasta, szukając lepszego świata. Gdy go nie znajduje, wraca po pięciu latach do Los Santos, gdzie spotyka się z miastem pełnym gangsterskich porachunków, narkotyków i korupcji. Do dyspozycji gracza zostaje oddany ogromny i żywy stan San Andreas.

2. Gran Turismo 3: A-Spec – 14,89 milionów sprzedanych egzemplarzy

Gra wyścigowa spod warsztatu japońskiej firmy Polyphony Digital. Tytuł pozwalał na wyścigi 150 autami, na trzydziestu mocno zróżnicowanych trasach, które przenosiły gracza zarówno do miast, jak i do obszarów pozamiejskich. W ręce gracza zostały oddane kilka trybów rozgrywki. Pomimo że grę reklamowano jako doświadczenie wręcz symulacyjne, tak nie było. Model jazdy był mocno uproszczony, a fizyka stojąca za grą w wielu przypadkach nie domagała.

3. Gran Turismo 4 – 11,76 milionów sprzedanych egzemplarzy

Kontynuacja wydanego w 2001 roku Gran Turismo 3: A-Spec. The most have dla posiadaczy PlayStation 2. Tym razem do dyspozycji gracza oddano prawie 4 razy więcej aut niż w poprzedniczce, które każde pieczołowicie odwzorowano z najmniejszymi detalami oraz 100 tras przenoszące gracza w znane już zakątki, jak również w rejony zupełnie nowe. Tytuł chwalony tak samo dobrze przez graczy, jak i recenzentów.

4. Grand Theft Auto: Vice City – 9,61 milionów sprzedanych egzemplarzy

Akcja tytułu toczy się w latach 80 XX wieku w tytułowym Vice City, miasto wzorowane jest na Miami (ciekawostką jest to, że pomimo samo Miami istnieje w świecie GTA, jednak jak na razie nie było nam dane go bliżej poznać). Gracz wciela się w Toma Vercetti, zostaje on wysłany przez Sonny’ego Forelli, aby rozliczył się lokalnymi gangami, kubańskimi gangsterami i skorumpowanymi glinami.

5. Final Fantasy X – 8 milionów sprzedanych egzemplarzy

Gra japońskiego studia Square przenosi nas do fikcyjnego miasta Spiry. Głównym bohaterem jest Tidus, który zapowiada się na znakomitego zawodnika w grze Blitzball. Jednak jego kariera musi iść w odstawkę, ponieważ jego rodzinne miasto zostaje zaatakowane przez potężną istotę zwaną Sin. Niespodziewanie bohater znajduję się w nowym otoczeniu, które zamierza opuścić, likwidując antagonistę z pomocą młodej kapłanki o imieniu Yuna.

6. Grand Theft Auto III – 8 milionów sprzedanych egzemplarzy

Kolejna odsłona Grand Theft Auto w naszym zestawieniu. Pierwsza odsłona GTA, która pozwala siać zło na ulicach fikcyjnej metropolii w pełnym trójwymiarze. Wcielamy się w mało rozmownego młodzieńca, który zamierza zostać szefem przestępczego półświatka. Fabuła jest nieliniowa, co ma nas zachęcić do zwiedzania żyjącego świata, za pomocą licznych środków transportu.

7. Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty – 7 milionów sprzedanych egzemplarzy

Sequel świetniej gry Konami, głównym projektantem został ponownie Hideo Kojima, który tym razem stworzył dzieło ponadczasowe, wykorzystując cały potencjał PlayStation 2. Historia rozpoczyna się, gdy Solid Snake – komandos od zadań specjalnych dostaje misję unieszkodliwienia mecha mogącego przenosić pociski nuklearne. Fabuła nie należy do prostych oraz wypełniona jest licznymi fascynującymi i zarazem niespodziewanymi zwrotami akcji.

8. Final Fantasy XII – 6 milionów sprzedanych egzemplarzy

Po odskoczni w postaci Final Fantasy Crystal Chronicles, na Gamecube będącym zbiór różnorodnych minigier, oraz Final Fantasy XI, sieciowym MMORPG, Final Fantasy XII jest typowym jRPG. W świecie przedstawionym zmierzymy się z konfliktem, jaki dotknął trzy królestwa, w wyniku prowadzonej wojny brat głównego bohatera ponosi śmierć, co stanowi tło dla dalszej rozgrywki.

9. Tekken 5 – 6 milionów sprzedanych egzemplarzy

Kolejna odsłona znanej serii bijatyk od Bandai Namco. Zmian nie doczekał się system walki, nadal mamy do czynienia ze świetnie działającym systemem „silna-słaba ręka, silna-słaba noga”. Wraz z modą na trójwymiar areny doczekały się interaktywnych obiektów, z którymi da się wejść w interakcję z pomocą oponentów. Poza tym do gry dodano trzy nowe postaci, którymi są Asuka, Raven oraz Feng.

10. Kingdom Hearts – 4,78 milionów sprzedanych egzemplarzy

Seria z gatunku jRPG wydana przez Square Enix. Firma zawarła porozumienie z Disneyem. W wyniku współpracy otrzymaliśmy w Kingdom Hearts połączenie świata Final Fantasy z uniwersum Disneya. Fabuła koncentruje się na czternastoletnim Sory, który ma za zadanie uratować swoich przyjaciół z sił ciemności.

Źródła:

Damian Tomczak

Początkujący programista i grafik z lekkim piórem i obszerną wiedzą na temat rynku growego. Po godzinach zajmujący się tworzeniem gier. Dopinguje o powrót serii Prince of Persia.