Dział wydawniczy Techlandu przestanie istnieć [aktualizacja – sytuacja wyjaśniona]

Dzięki dochodzeniu Michała Króla, dziennikarza serwisu GraczPospolita dowiedzieliśmy się, że dział wydawniczy Techlandu w Ostrowie Wielkopolskim zakończy żywot do końca roku.

Paweł Marchewka, czyli właściciel Techlandu wydał oświadczenie, w którym potwierdza, że firma rzeczywiście rezygnuje z wydawania w Polsce pudełkowych wersji gier innych firm i proces ten potrwa do końca roku. W wyniku tego pracę straci trzynaście osób. Jednocześnie zapewnia, że pomoże pracownikom w znalezieniu nowej posady oraz że działania Techland Publishing nie wpłyną na produkcję gier.


Cisza ze strony Techlandu zaintrygowała dziennikarza, który postanowił, że sprawdzi co słychać u polskiego wydawcy. Skontaktował się dlatego z pracownikami firmy odpowiedzialnej m.in. za świetnie przyjętego przez graczy Dying Light, podczas śledztwa ustalił, że większość pracowników została już zwolniona, albo wkrótce skończy się im umowa o pracę. Dodatkowo nie wiemy nic o przyszłym planie wydawniczym. Wskazuje to jednoznacznie, że dni działu wydawniczego Techlandu są już policzone.

Wydaje się, że wydany rok temu Agony musiało być gwoździem do trumny wydawnictwa…

Informacja ta szczególnie zaskakuje, ponieważ nic nie wskazywało na słabą kondycję wydawcy. Firma wydała w ostatnim czasie na polskim rynku świetnie ocenianego Dirt Rally 2.0 (średnia ocen na Metactric: 86) oraz Metro Exodus (średnia ocen na Metactric: 84). Z drugiej strony OnRush i Agony musiało być dla firmy finansowym rozczarowaniem.

Chwila, w takim razie co z Dying Light 2? Wygląda na to, że grę wyda zupełnie inny wydawca, szczególnie że brakuje ofert pracy oraz ogłoszeń w dziale prasowym firmy związanych z wydawnictwem.

W 2016 roku wydawca zapowiadał, że wkroczy na rynek globalny oraz będzie wydawał co najmniej dwa tytuły wysokobudżetowe rocznie, jednak jeśli teoria Michała Króla okaże się prawdą, światowa kariera Techland Publishing okaże się bardzo krótka…

Paweł Marchewka, prezes Techlandu

Osoby czekające na Dying Light 2 oraz God’s Trigger powinny spać spokojnie, ponieważ sprawa dotyczy tylko działu wydawniczego, przynajmniej na obecną chwilę..

Poprosiliśmy o komentarz przedstawiciela Techlandu odnośnie do podejrzeń portalu GraczPospolita, jednak na obecną chwilę nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jeśli to nastąpi, news zostanie zaktualizowany!

Damian Tomczak

Początkujący programista i grafik z lekkim piórem i obszerną wiedzą na temat rynku growego. Po godzinach zajmujący się tworzeniem gier. Dopinguje o powrót serii Prince of Persia.