Grupy na Facebooku masowo stają się tajne. Niepotrzebna panika!

Jeśli odwiedziliście dzisiaj Facebooka, to z pewnością zauważyliście, że wiele grup w serwisie zmieniło swoją prywatność na „tajną”. Tłumaczymy, jaki jest tego powód.

Od środy na Facebooku zaczęły znikać grupy liczące nawet po kilkaset tysięcy osób w tym m.in. Crossovers Nobody Asked For, która zrzeszała pasjonatów memów. Powodem zniknięcia grupy miała być nietolerancja wobec osób o innym wyznaniu religijnym. Administratorzy pozostałych grup zareagowali błyskawicznie, ukrywając swoje społeczności, by uniemożliwić masowe zgłaszanie.

Za całą sytuacją miała stać organizacja Indonesian Reporting Commission (IReC). Gdy użytkownicy m.in. 4chana dowiedzieli się, kto jest winnym zniknięciu społeczności, zaczęli zgłaszać fanpage organizacji, doprowadzając ostatecznie do jego zablokowania. Warto dodać, że z początku nie słusznie za zniknięcie CNAF obwiniano właśnie użytkowników chanów.

Mało tego, po krótkim śledztwie udało się namierzyć właściciela stowarzyszenia, za którego profil dla żartów wyznaczono nawet nagrodę pieniężną. Niedługo później i jego konto zniknęło z platformy społecznościowej. Ostatecznie organizacja ugięła się i uznała swoje poczynania za błąd, odwołując akcję ze względu na skalę przedsięwzięcia. Przeprosiny właściciela strony znajdziesz poniżej.

Polscy internauci zareagowali z opóźnieniem, będąc w dodatku niedoinformowanymi i wprowadzonymi w błąd za sprawą np. poniższego obrazka, który krążył dzisiaj w sieci. Dodatkowo wokół sprawy narosło mnóstwo plotek, mijających się z prawdą. Więc jeśli posiadasz grupę na Facebooku, możesz ją spokojnie odtajnić, no, chyba że jest ona niezgodna z wytycznymi społeczności…

Całą sytuację można przyrównać do wydarzenia, które miało miejsce kilka miesięcy temu, gdy użytkownicy polskiego Facebooka zaczęli publikować na swoich osiach czasu informację o niewyrażeniu zgody na przetwarzanie ich danych.

Damian Tomczak

Początkujący programista i grafik z lekkim piórem i obszerną wiedzą na temat rynku growego. Po godzinach zajmujący się tworzeniem gier. Dopinguje o powrót serii Prince of Persia.