Jedna ładowarka obsłuży wszystkie urządzenia. „Zero empatii dla Apple”

Technologie

W kolejnym odcinku „Technicznie Rzecz Biorąc” gościem Macieja Kaweckiego był: Krzysztof Hetman (wiceprzewodniczący IMCO w Parlamencie Europejskim, PSL). Rozmowa skupiała się na regulacjach europejskich, które już niebawem mają doprowadzić do tego, o czym, od momentu upowszechnienia się elektroniki, marzymy chyba wszyscy. Porozumienie dot. ładowarek w UE udało się w końcu wypracować. Najpóźniej od roku 2024 wszystkie nowe urządzenia obowiązywać będzie standard USB-C.

To projekt, który w dyskusji europejskiej obecny jest już od dobrych kilkunastu lat. Kiedy rozpoczynano nad nim debatę w okolicach roku 2009/2010, w samej tylko Unii Europejskiej funkcjonowało blisko 30 różnych typów ładowarek, a konkretnie wejść, którymi się posługiwały. Niemal każdy liczący się producent dysponował własnym standardem i choć przez lata udało się tę liczbę zmniejszać — nadal każdy z nas wymieni przynajmniej kilka różnych gniazd, z których regularnie musi korzystać. Ładowarka od laptopa jest inna, od smartfona inna, od słuchawek jeszcze inna, a gdy dodamy do tego jeszcze urządzenia Apple — sytuacja dodatkowo się komplikuje.

Gigant z Cupertino jest zresztą ostatnim producentem, który do tej pory opierał się standaryzacji, a wręcz samodzielnie wyłamał się z postępującego już wcześniej progresu. I to właśnie dlatego, nasz gość wprost przyznaje, że w instytucjach europejskich widzimy zero empatii dla Apple. Wiele wskazuje na to, że czas jakiegokolwiek oporu dobiega jednak końca, a do ugięcia się zmusi giganta nowa regulacja ustalona 7 czerwca przez UE. Zapisy w prawie, nakazujące całkowite ujednolicenie ładowarek mają wejść lada chwila, a ich implementacja do prawnych porządków poszczególnych krajów członkowskich ma nastąpić najpóźniej za kilka lat. O szczegóły tej inicjatywy oraz potencjalne konsekwencje — dla producentów oraz użytkowników — zapytaliśmy Krzysztofa Hetmana, europosła z PSL, będącego wiceprzewodniczącym komisji, która pracowała nad tym rozwiązaniem.