Microsoft zaprezentował własną wersję technologii Nvidii. Poprawi jakość wideo w sieci

Technologie

W odpowiedzi na technologię Nvidia RTX Super Resolution, poprawiającą jakość wideo odtwarzanego w sieci, Microsoft zaprezentował właśnie autorską wersję tego rozwiązania. Narzędzie o nazwie Video Super Resolution działa zarówno na układach graficznych Nvidii, jak i AMD.

Od niedawna użytkownicy kart graficznych z serii GeForce RTX 30 i 40 mogą korzystać z technologii RTX Super Resolution. To narzędzie, które działa podobnie jak DLSS — poprawia ono jakość wideo wyświetlanego w sieci czy za pośrednictwem streamingu, stosując metodę upscalingu treści przy wykorzystaniu maszynowego uczenia się.

Identyczne narzędzie zaprezentował właśnie Microsoft — co więcej, posiada ono podobnie brzmiącą nazwę Video Super Resolution. Metoda działania tej technologii jest praktycznie identyczna, choć efekty możemy zobaczyć tylko podczas korzystania z przeglądarki Edge w testowym kanale Canary.

Rozwiązanie to ma oczywiście na celu ograniczenie wykorzystania sieci — Microsoft zdecydował się na ograniczenie jego działania wyłącznie do materiałów prezentujących obraz w rozdzielczości 720p lub niższej.

Co ważne, możliwości VSR są dostępne dla znacznie większej grupy posiadaczy zewnętrznych układów graficznych. Technologia Microsoftu jest bowiem kompatybilna z GPU Nvidii z rodzin GeForce RTX 20/30/40 oraz z kartami AMD Radeon RX 5700 lub nowszymi.