Pokémon Company pozywa australijską firmę za grę NFT: Szczegóły

Technologie

Incydent został wywołany po tym, jak Kotiota Studios zaczęła promować grę NFT, opartą na postaciach z Pokémonów.

The Pokémon Company International podejmuje działania prawne przeciwko Kotiota Studios za wydawanie gier NFT i projektów Web3 obracających się wokół słynnych postaci z kreskówek. Incydent został wywołany po tym, jak Kotiota Studios zaczęła promować grę NFT opartą na postaciach Pokémon. Kotiota Studios jest firmą macierzystą Pokémon Pty Ltd, platformy stojącej za grą NFT. Oficjalne dokumenty prawne złożone przez Pokémon Company International potwierdzają rozwój sytuacji.

The Pokémon Company International twierdzi, że Kotiota Studios, choć nie jest oficjalnie wyznaczonym wykonawcą, była związana z innymi powiązanymi grami, takimi jak Pokémon Scarlet i Violet, a także Pokémon Home. Jej najnowsza oferta gier nosi nazwę PokéWorld.

“Wnioskodawca dąży do powstrzymania pozwanych i powiązanych podmiotów od reprezentowania licencji na tworzenie gier Pokémon lub powiązania z Pokémon Company International, Inc i/lub marką Pokémon – gdzie wnioskodawca dąży do powstrzymania pozwanych od używania jakiejkolwiek nazwy lub słowa, które jest mylące” – powiedział prawniczy wniosek Pokémon Company International.

Franczyza Pokémon, która pokazuje fantastyczne zwierzęce postacie z supermocami, została stworzona przez japońskiego animatora Satoshi Tajiri w 1996 roku. Obecnie franczyza jest zarządzana przez firmę Pokémon i cieszy się kultowym zainteresowaniem na całym świecie.

Firma sprecyzowała, że do tej pory nie pojawiły się żadne oficjalne NFT wokół postaci z Pokémon.

The Pokémon Company International jest właścicielem praw do Pokémon, co czyni ich sprawę sądową przekonującą.

Pierwsza rozprawa w tej sprawie została zaplanowana na 21 grudnia. Jak podaje Vooks.net, przedstawiciele firmy Pokémon pojawili się na niej, ale nikt z Kotiota Studios. Na razie szczegóły postępowania w tej sprawie pozostają niejasne.

NFT czyli non-fungible tokens to cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie, zbudowane na sieci blockchain. Podatne na wahania cen, zakup nieoficjalnych NFT może narazić kupujących na oszustwa lub jeszcze większe ryzyko finansowe.

Jeszcze w sierpniu Justin Bieber, Eminem, Snoop Dogg i Paris Hilton zostali wymienieni wśród 19 celebrytów, którzy zostali ostrzeżeni przed promowaniem projektów NFT bez ujawniania swoich związków z projektami.

Organizacja Truth in Advertising (TINA.org) dotarła do celebrytów prosząc o wyjaśnienia dotyczące ich związków z NFT.