Możesz zwiedzić katedrę Notre-Dame nie odchodząc od komputera

W obliczu smutnego wydarzenia, jakim był wczorajszy pożar katedry, przypomnijmy, że katedrę udało się przenieść w skali 1:1 do świata wirtualnego za sprawą Ubisoftu.

Słowem wstępu, w dniu 16 kwietnia 2019 roku doszło do pożaru katedry, prawdopodobnie za sprawą iskry, do której doszło podczas prowadzonych prac renowacyjnych. Zniszczeniu uległa iglica oraz dach. Na szczęście udało się uratować najważniejsze zabytki wewnątrz budynku, konstrukcję budynku, dwie przednie wieże oraz jeden z największych witraży na świecie.

Jeśli jeszcze nigdy nie odwiedziłeś tego wspaniałego dzieła kultury europejskiej i popkultury, którym się stał za sprawą m.in. takich dzieł jak „Dzwonnik z Notre Dame”, Disneya. To niestety wycieczka do sanktuarium nie będzie to możliwe przez wiele następnych lat, ponieważ odbudowa nie będzie należała do łatwych (prezydent Francji zapowiedział, że świątynia zostanie odbudowana).

Jednak jeśli już teraz chciałbyś, zwiedzić katedrę to istnieje na to szansa za sprawą Assassin’s Creed: Unity (PC, PlayStation 4 oraz Xbox One) z 2014 roku od Ubisoftu. Akcja gry odbywa się w czasach rewolucji francuskiej, a w ręce gracza oddano żyjący Paryż wraz z odwzorowaną w skali 1:1 katedrą Notre-Dame, w grze jest to jeden z największych i najokazalszych budynków w Paryżu, a jednocześnie budowla sakralna.

Wideo prezentujące kościół zarówno z wnętrza, jak i zewnątrz

Pomimo że od gry odbiło się wiele osób przy premierze ze względu na liczne błędy – ocena na Metacritic to 70 punktów. Należy zaznaczyć, że po licznych łatkach tytuł jest już całkowicie grywalny, a mimo że za chwilę gra będzie miała pięć lat na karku, to gameplay nie zestarzał się, a oprawa graficzna nadal cieszy oko.

Ciekawostką jest to, że wirtualna budowla została samodzielnie stworzona przez artystę Caroline Miousse, który poświęcił ponad dwa lata na budowę kultowego pomnika w grze, dzięki czemu większość katedry jest wierna pierwowzorowi.

Należy zaznaczyć, że oprogramowanie Notre-Dame chronione jest nie tylko prawami autorskimi firmy Ubisoft Entertainment, lecz także umowami zewnętrznymi.


Sorry, there are no polls available at the moment.

Źródło: https://assassinscreed.fandom.com/wiki/Notre-Dame

Damian Tomczak

Początkujący programista i grafik z lekkim piórem i obszerną wiedzą na temat rynku growego. Po godzinach zajmujący się tworzeniem gier. Dopinguje o powrót serii Prince of Persia.