„500 plus to już 400 minus”. Eksperci wyliczyli, jaka jest siła nabywcza popularnego świadczenia

Wiadomości

„Wartość nabywcza świadczenia 500 plus od 2016 r. spadła poniżej 400 zł” — piszą eskperci z Instytutu Emerytalnego. Jaka jest siła nabywcza świadczenia, które mogą pobierać rodzice i opiekunowie dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia? Znamy konkretne wyliczenia.

Inflacja pożera nasze pensje i oszczędności, ale sprawia także, że spada siła nabywcza świadczeń takich jak 500 plus. Eksperci z Instytutu Emerytalnego — niezależnego think tanku, który zajmuje się systemem emerytalnym i długoterminowymi oszczędnościami — obliczył, ile jest warte to świadczenie.

„Wartość nabywcza świadczenia 500 plus od 2016 r. spadła poniżej 400 zł i wynosiła pod koniec marca 2022 r. dokładnie 395,45 zł!” — czytamy we wpisie Instytutu Emerytalnego na Twitterze. Główny Urząd Statystyczny poinformował w połowie maja, że finalny odczyt inflacji konsumenckiej w kwietniu wyniósł 12,4 proc. Wynik ten oznacza, że inflacja w Polsce jest najwyższa od 24 lat. Na kwietniowy wzrost miał wpływ przede wszystkim wzrost cen żywności, zaobserwowano wówczas także wzrost ceny nośników energii. Polskie ceny coraz bardziej zbliżają się do cen europejskich.